۷ توصیه برای کمک به فرزندانتان در یادگیری گیتار

ترجمه و تلخیص: بابک ولی‌پور

 

آموختن موسیقی یکی از بزرگترین هدایایی است که والدین می‌توانند به کودک اهدا کنند. تقریبا در هر زمینه‌ای که نام ببرید- درسی، هنری، اجتماعی- کودکانی که موسیقی می‌آموزند نسبت به سایرینی که پیگیر آموختن موسیقی نیستند تمایل به برتری دارند. پس از سالها تدریس گیتار، دیگر برای من روشن شده است که والدین به اندازه‌ی خود کودکان در یادگیری موسیقی موثرند. شیوه‌های والدین با تنوع و تکرار  بی‌شمارشان تاثیرهای مختلفی بر توجه، علاقه و مهارت کودک در یادگیری ساز دارد. در ادامه ۷ توصیه مطرح می‌شود که شما را قادر می‌سازد بهترین پدر و مادر علاقه‌مند به موسیقی‌های «جَز» و «راک» باشید.

 

توصیه‌هایی برای والدین: چگونه کودک خود را در یادگیری گیتار یاری دهید

 

  • ساز مناسبی برای پسر یا دختر خود مهیا کنید. سازی که نواختنش سخت یا غیرممکن است سریعتر از هر چیز دیگر فرزندتان را دلسرد می‌کند. بسته‌ی کامل برای شروع گیتار که متشکل از امپ و گیتار و سایر لوازم مربوط به آن است را یکجا نخرید. هرچند در آغاز ارزان به نظر می‌آید اما در واقعیت وقتی فرزندتان در کمتر از یک ماه از نواختن آن دست بکشد پولتان را هدر کرده‌اید. دلیل این دست کشیدن می‌تواند ناتوانی در صدای خوب درآوردن از گیتار باشد. گیتارهای قابل قبول پرشماری برای شروع با قیمتهای پایین موجود است. یاماها و آیبانز گیتارهای بسیار خوبی برای شروع می‌سازند.
  • یادتان باشد که معلم گیتار باید کسی باشد که فرزندتان دوستش دارد. باید مطمئن شوید که معلم خوبی را استخدام کرده‌اید. طبق یک اصل کلی هرچقدر که پول بدهید آش می‌خورید! موسیقیدانان برجسته‌ی زیادی هستند که معلمان ضعیفی هستند و باید از دایره‌ی انتخاب شما خارج شوند. معلم خوب برای فرزندان نقش الگویی را ایفا می‌کند که آنها را نسبت به درسهایشان سر شوق می‌آورد. کودکان وقتی که  سرگرمی و بازی در کار باشد بهترین یادگیری را دارند. از گیتاریست کوچکتان درباره‌ی علاقه‌اش نسبته به معلم‌اش بپرسید. اگر علاقه‌ای در کار نباشد تفریح نواختن گیتار مدت کمی دوام خواهد داشت.
  • به کودکتان مسئولیت بدهید. تنها راه یادگیری نواختن گیتار تمرین کردن است. اینکه چقدر دختر یا پسر شما دوست دارد گیتار بنوازد مهم نیست، تمرین باید به مساله‌ی اجتناب‌ناپذیر آنان تبدیل شود. برنامه‌ای برای هنرجویان کوچک طراحی کنید و به آنها بابت عمل به آن پاداش بدهید. جوایز منابع عظیمی از ایجاد انگیزه هستند. علی‌رغم آنچه ممکن است فکر کنید، در مقام والدین این وظیفه‌ی شماست که از تمرین کردن فرزندتان اطمینان حاصل کنید. اگر این قضیه به معضلی دائمی تبدیل شد، با معلم گیتار برای پیدا کردن نظامی تمرینی که در مورد فرزندتان کارایی دارد همفکری کنید.

 

  • تشویق کنید! کودکان دوست دارند به آنها گفته شود که در کاری خوب هستند. حتی اگر در زمان تمرین صدایی که از ساز آنها می‌آید به لعنت خدا هم نیرزد باید فرزندتان را مطمئن کنید که ساز زدنش را دوست دارید. با تداوم تشویق شماست که آن صدا برای همیشه بد نخواهد ماند!
  • فرزندانتان را در معرض موسیقی خوب قرار دهید. هرچند نواختن ساز کاری دستی است، اما موسیقی منبع الهام است. کودکان به خصوص در سنین پایینتر از ذائقه‌ی موسیقایی والدین خود پیروی می‌کنند. اگر صدای صحبت رادیو تنها صدایی باشد که در خانه‌ی شما شنیده می‌شود، کودک شما دلباخته‌ی موسیقی نخواهد شد. فهرستی از ترانه‌هایی که کودکتان بر روی آنها کار می‌کند درست کنید و به آنها گوش دهید. یاد گرفتن یک ترانه وقتی که برایتان آشنا باشد بسیار آسانتر است و کودک به احتمال زیاد شوق بیشتری برای اجرای موسیقی‌ای دارد که به طور مستمر شنیده است.
  • به طور منظم با معلم کودک خود مشورت کنید. هرچند این کاری است که معلم باید آن را انجام دهد، اما اگر او چنین نکرد، شما پیشقدم شوید. شما و معلم یک گروه را تشکیل می‌دهید. لازم است بدانید کودکتان درگیر چه چیزی است تا بتوانید به او در آن کمک کنید. حتی اگر از نظر گوشی بسیار ضعیف باشید و تنها وسیله‌ای که نواخته‌اید ضبط صوت(!) باشد، باز هم می‌توانید با همکاری با معلم موفقیت کودکتان را تسهیل کنید.
  • شما هم کلاس بروید! درسهای گیتار مسیر ویژه‌ای برای پیوند شما با فرزندتان هستند. این فقط یک تجربه‌ی مشترک ارزشمند نیست بلکه کودکانی که دوشادوش والدین می‌آموزند اغلب تمایل بیشتری به نوازندگی پیدا می‌کنند و به سرعت از والدین خود جلو می‌افتند. مرحله‌ی آغازین یادگیری یک ساز همیشه سخت‌ترین بخش آن است، اما پیش رفتن با فرزندتان آن را بسیار آسان خواهد کرد.

 

منبع: boldmusiclessons.com

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *