بیوگرافی

بابک ولی‌پور (۱۳۶۵_ تهران) نوازنده، مدرس و نویسنده‌ی حوزه‌ی موسیقی است.
آموختن پایه‌ای موسیقی را در سال ۱۳۷۳ با شرکت در کلاس اُرف خانم سودابه سالم در فرهنگسرای بهمن آغاز کرد و در ادامه جذب نوازندگی گیتار شد. شرکت در کلاس آقایان کیوان میرهادی، سیمون آیوازیان، شاهرخ رحیمی، سیامک ولائی، مهرداد پاکباز، پدرام فلسفی و خانم‌ها لی‌لی افشار و گلفام خیام در شکل‌گیری نوازندگی او اثر بخش بوده است.
برای تکمیل دانسته‌ها و ارتقای سطح نوازندگی، ولی‌پور در مستر کلاسهای مشاهیری همچون: دیوید راسل، روبرتو آسل، پاول اشتایدل، لورنزو میکلی، شین‌ای‌چی فوکودا، مارسین دیلا، خوزه سرگی رامیرز، نیکیتا کوشکین و سابرینا ولاسکالیچ حاضر شده است. یکی از اثرگذارترین دوره‌ها را او با ایرینا کولیکووا نوازنده روس در کشور هلند گذراند و توانست در کلاس‌های خصوصی خود با این نوازنده تحسین شده گیتار کلاسیک رپرتواری از دوره کلاسیک را جمع‌آوری کند و بر مسائلِ نکنیکی نوازندگی گیتار کلاسیک متمرکز شود.

  • اولین آلبوم تکنوازی گیتار کلاسیک بابک ولی‌پور با نام “ماریا در ساعت چهار” در سال نود و هشت توسط نشر تلسک منتشر شد.این مجموعه، اَدای دینی است کوچک، به تاریخِ باشکوهِ گیتارِ کلاسیک؛ تاریخی سرشار از تلاش و زیبایی که در انتخاب قطعات‌ آن سلیقه‌های مختلف و جایگاه آهنگ‌سازان لحاظ شده است. این آلبوم، سفری موسیقایی است به روایتِ گیتار کلاسیک، در دوره‌های مختلف تاریخ موسیقی جهان. قطعات این آلبوم از آهنگسازانی همچون فرانچسکو دا میلانو، لوییس دی ناروائز، باخ، تارگا، فرانسیس کلنژان و اندرو یورک انتخاب شده است.این مجموعه، اَدای دینی است کوچک، به تاریخِ باشکوهِ گیتارِ کلاسیک؛ تاریخی سرشار از تلاش و زیبایی که در انتخاب قطعات‌ آن سلیقه‌های مختلف و جایگاه آهنگ‌سازان لحاظ شده است. این آلبوم، سفری موسیقایی است به روایتِ گیتار کلاسیک، در دوره‌های مختلف تاریخ موسیقی جهان. قطعات این آلبوم از آهنگسازانی همچون فرانچسکو دا میلانو، لوییس دی ناروائز، باخ، تارگا، فرانسیس کلنژان و اندرو یورک انتخاب شده است.

نوشتن درباره تکنیک‌های گیتار کلاسیک و تاریخ این ساز و ترجمه مقالات در حوزه موسیقی و فلسفه موسیقی از دیگر دل‌مشغولی‌های ولی‌پور است.

کتابهایی که با ترجمه بابک ولی‌پور منتشر شده است:

  • دوره 5 جلدی متد گیتار آکسفورد (انتشارات گیسا)
  • راهنمای موسیقیدانان جوان (نشر چشمه)
  • تمرین موسیقی: راهنمای نوازندگان در روش تمرین (انتشارات سرود)
  • راهنمای تمرین موسیقی برای والدین و نوآموزان (انتشارات گیسا)
  • درس‌هایی از دیوید راسل (نشر نکیسا)
  • تمرین‌های آمادگی برای گیتاریست کلاسیک (نشر نای و نی)
  • مقدمات فراگریری گیتار فلامنکو (نشر نای و نی)
  • از قلب نواختن (نشر شهرتاش)

همچنین در ماهنامه هنر موسیقی، سایت‌های هارمونی‌تاک، هنرآنلاین، موسیقی ما، شبکه آفتاب و روزنامه‌های کثیرالانتشار آثاری از او منتشر شده است. معرفی نوازندگان و آهنگسازان مشهور گیتار کلاسیک جهان و نیز نوشتن یادداشت‌ها و گزارش‌ها روی کنسرت‌ها، آلبوم‌ها و کتاب‌های سالیان اخیر از جمله مواردی است که در نوشته‌های ولی‌پور مورد بحث و مداقه قرار گرفته است.
اجراهای تکنوازی از رپرتوار شناخته شده و جهانی گیتار کلاسیک از اولویت‌های کاری این نوازنده بوده و هست. همکاری با آنسامبل گیتار فلسفی و اجرای آثاری از دوره‌های مختلف موسیقی با این گروه با استقبال خوبی از سوی گیتاریستهای کلاسیک ایران مواجه شد. تاسیس “آنسامبل گیتار تهران” با نوازندگی کیوان میرهادی و بابک ولی‌پور در سال ۱۳۹۱ نقطه عطفی در همنوازی‌های ولی‌پور به شمار می‌رود. اجراهای متعدد این آنسامبل در تهران و دیگر شهرها با رویکرد متمرکز بر موسیقی معاصر و معرفی رپرتواری به روز برای دونوازی گیتار کلاسیک از دیگر اقدامات ولی‌پور در زمینه نوازندگی حرفه‌ای گیتار کلاسیک است. همچنین همکاری او با آنسامبل قنبری‌مهر به منظور اجرای آثار برای گیتار و ترکیب محتلفی از سازهای زهی از سال ۹۴ آغاز شد.
بابک ولی‌پور حایز رتبه اول مسابقات گیتار کشوری در سال ۱۳۸۷ و بهترین گفتگوی موسیقی سال از جشنواره سایت‌ها و وبلاگ‌های موسیقی در سال ۱۳۹۲ و نیز برنده‌ی بهترین یادداشت موسیقی سال در سال ۱۳۹۳ در این جشنواره است. مقاله‌ی «تاملی بر آموزش گیتار کلاسیک در ایران» که در ماهنامه‌ی هنر موسیقی منتشر شده است نیز در جشنواره سال ۱۳۹۵ به عنوان بهترین مقاله ژورنالیستی انتخاب شد. در سال ۲۰۱۵ بنا به درخواست مجله‌ی معتبر Soundboard مقاله‌ای درباره‌ی وضعیت گیتار کلاسیک در ایران به قلم بابک ولی‌پور نوشته شد و در این مجله به انتشار رسید. همچنین او سابقه داوری در مسابقه گیتار تهران را دارد. در سی و چهارمین دوره جشنواره موسیقی فجر، بابک ولی‌پور در کنار دکتر سیمون آیوازیان به اجرای گیتار و معرفی این ساز پرداخت.
بابک ولی‌پور به تدریس گیتار کلاسیک با دغدغه تربیت نوازندگانی برای اجرای صحنه‌ای مشغول است و امیدوار است که نوازندگی گیتار کلاسیک با قدمتی پنجاه ساله در ایران سرانجام بتواند جایگاه خود را میان انواع موسیقی بیابد و با روشی امروزی مخاطبان و هنرمندانی را در این مسیر گردِ هم آورد.

بابک ولی‌پور، نوازنده و مدرس گیتار کلاسیک
بابک ولی‌پور/ عکس از کیوان زمانی