آنجلو جیلاردینو و دنیای گیتار

کوتاه از یک عمر همراهی جیلاردینو و گیتار
نوشته‌ی بابک ولی‌پور

من فقط یک هنرمند هستم و به راستی راه‌هایی سختی را در زندگی دنبال کردم” (۱)
آنجلو جیلاردینو (Angelo Gilardino) متولد ۱۹۴۱ در ورچلّی ایتالیاست. در همین شهر به مدرسه موسیقی رفت؛ نوازندگی گیتار و ویلونسل را آموخت و به تحصیل آهنگسازی پرداخت. سال-های ۱۹۵۸ تا ۱۹۸۱ برای جیلاردینو دوره فعالیت به عنوان نوازنده کنسرتی بود. او توانست تاثیر مهمی بر رشد گیتار به عنوان سازی که در قرن بیستم “در چشم بود” داشته باشد. در این سال‌ها اولین اجراهای ده‌ها قطعه که برای گیتار نوشته شده و به او تقدیم شده بود را اجرا کرد. در سال ۱۹۶۷ انتشارات بربن (Bèrben) او را به عنوان سرپرست مهمترین مجموعه‌ای که در رابطه با موسیقی قرن بیستم منتشر می‌کرد، برگزید.

angelogilardino-300x417

 

هر قطعه و هر اجرا داستان خودش را دارد
خداحافظی از دنیای کنسرت در ۴۰ سالگی و صرف تمام وقت بر آهنگسازی و تدریس و پژوهش در باب موسیقی تصمیمی بود که آنجلو در سال ۱۹۸۱ گرفت. از سال ۱۹۸۲ تا کنون کارهای متعددی از ساخته‌های جیلاردینو منتشر شده است:
مجموعه قطعات پیشرفته برای تکنوازی که با همکاری جان دووارت(۲) منتشر شده است. ۶سونات، واریاسیون‌ها، ۴ کنسرتو برای گیتار سولو و ارکستر گیتار، ۱۰ کنسرتو برای گیتار سولو و ارکستر و تعدادی کار برای ارکسترهای مجلسی از ساخته‌های اوست. آثار جیلاردینو همواره از قطعات رپرتوار نوازندگان کنسرتی است و در نقاط مختلف جهان و مسابقات معتبر اجرا و ضبط می‌شود.
در زمینه تدریس کارش را از مدرسه موسیقی G.B. Viotti در ورچلّی آغاز کرد؛ همان جایی که خودش تحصیل موسیقی را آغاز کرده بود. کنسرواتوار Antonio Vivaldi را در فاصله سال‌های ۱۹۸۱ تا ۲۰۰۴ برای ادامه فعالیت برگزید. همچنین طی سال‌های ۱۹۸۴ تا ۲۰۰۳ در آکادمی Lorenzo Perosi دروس post-graduate ارئه کرد. جیلاردینو از سال ۲۰۰۵ مسئول برگزاری دوره پیشرفته نوازندگی در مدرسه موسیقی F.A. Vallotti در ورچلّی است. برگزاری حدود ۲۰۰ دوره درسی و مستر کلاس و شرکت در سمینارهای مختلف و همکاری با دانشگاه‌ها و انستیتوها و فستیوال های مختلف از دیگر اقدامات جیلاردینو در راستای پیش بردن آموزش علمی گیتار کلاسیک است.

شهروندی افتخاری شهر لوگاگنو (به دلیل تدریس در فستیوال گیتار بین‌المللی که در این شهر برگزار می‌شد)، در سال ۱۹۸۹، نصیب جیلاردینو شد. همچنین دانشگاه گرانادا که به مناسبت صدمین سال تولد آندرس سگوویا (سال ۱۹۹۳) برنامه‌های مختلفی ترتیب داده بود از آنجلو جیلاردینو برای برگزاری دورهه‌ی گیتار به این دانشگاه دعوت کرد.
درمقام پژوهشگر موسیقی، جیلاردینو، تلاش‌های زیادی را در راستای جمع‌آوری رپرتوار گیتار نیمه اول قرن بیستم کرد؛ نتیجه این کنکاش معرفی قطعاتی همچون واریاسیون‌های اوتورینو رزپیگی(۳)، سونات آنیونیو خوزه(۴) و تعداد زیاد کارهایی بود که طی دهه‌های بیست و سی توسط آهنگسازان اسپانیایی، فرانسوی و انگلیسی برای آندرس سگوویا نوشته شده بودند. از سال ۲۰۰۲ شروع به ادیت و انتشار این آثار توسط بربن کرده است. همچنین کنسرتو گیتار آهنگساز روسی بوریس آسافیف(۵) را به صورت ادیت شده با انتشارات اُرفه منتشر کرد. اثر ناتمام آلکساندر تانسمن(۶) ( یادبودی برای مانوئل دوفایا(۷) ) که به صورت نیمه کاره رها شده بود توسط جیلاردینو کامل و منتشر شد. به این ترتیب جیلاردینو توانسته تقش مهمی در گسترش رپرتوار گیتار کلاسیک در دوره معاصر داشته باشد.

۳۱۰۱۲۶_۲۰۹۹۵۳۲۱۶۰۹۳۹_۶۴۰۱۱۹_n
در فاصله سال‌های ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۵ به عنوان دبیر هنری همایش سگوویا با بنیاد لینیار همکاری داشت.
در سال ۱۹۹۸ نشان “مارنگو موزیک” از سوی کنسرواتوار آلساندریا به وی اهدا شد. کنگره گیتار ایتالیا ۳ بار در سال‌های ۱۹۹۷،۹۸و۲۰۰۰ به دلیل فعالیت گسترده در زمینه‌های آهنگسازی، تدریس و پژوهش جیلاردینو را لایق دریافت “گیتار طلایی” دانست. در سال ۲۰۰۹ به عضویت “نشان دستاورد هنری تالار شهرت” بنیاد گیتار آمریکا در آمد.
او دو کتاب درباره اصول تکنیکی گیتار نگاشته است. دو هندبوک منتشر کرده‌است؛ یکی درباره آهنگسازانی که علاقه به نوشتن قطعات برای گیتار داشتند اما با پیچیدگیهای این ساز آشنا نبودند، دیگری درباره تاریخ گیتار. همچنین جیلاردینو مقالات متعددی در نشریات مختلف به انتشار رسانده است.
جوایز و عناوینی که توسط شاگردان جیلاردینو در مسابقات بین‌المللی کسب شده، همچون حضور او در هیات‌های داوری، بی‌شمار است.

“اگر احساس آرامش دارید، کارتان را کرده‌اید

 

 اتود شماره چهار جیلاردینو با اجرای کریستیان پرکوئدو

۱٫ تمامی جملات داخل گیومه‌ها، از جیلاردینو است.
John William Duarte (1919-2004) .2آهنگساز، گیتاریست و نویسنده انگلیسی. وی حدود ۱۵۰ اثر برای گیتار و لوت نوشت .تعدادی از آثار دووارت توسط نوازندگان مشهور گیتار ضبط شده و حائز جوایز متعددی از مسابقات معتبر شده است.

۳٫ (۱۸۷۹-۱۹۳۶) Ottorino Respighi آهنگساز، رهبر و پژوهشگر ایتالیایی. ۹اپرا ،۵ باله و آثار ارکسترال متعددی از وی به جا مانده است.
۴٫ (Antonio José Martínez Palacios (1902-1936 آهنگساز و رهبر اسپانیایی. از ۱۴ سالگی به خلق آثار سازی پرداخت. وی از دوستان نزدیک فدریکو گارسیا لورکا و سالوادور دالی بود. راول برای خوزه آینده بسیار درخشانی را پیش‌بینی کرده بود و معتقد بود که خوزه از بزرگترین آهنگسازهای اسپانیا خواهد بود . آنتونیو خوزه هم مانند دوست مشهورش لورکا در جوانی توسط نیروهای فالانژ اسپانیایی اعدام شد و تنوانست آثار زیادی از خود به جا بگذارد. مشهورترین اثر وی سونات برای گیتار است.
Boris Vladimirovich Asafyev (1884-1949) .5  آهنگساز و نویسنده روس و از بنیانگزاران پژوهش موسیقی در اتحاد جماهیر شوروی. از او ۳ اپرا، ۵ سمفونی، ۷ باله و تعداد زیادی کارهای ارکسترال به جا مانده است.
Alexandre Tansman (1897-1986) .6 آهنگساز و پیانیست لهستانی. کودکی را در لهستان گذراند اما بیشتر عمرش در فرانسه سپری شد. آثار تنسمن در زمره نئوکلاسیک دسته‌بندی می‌شود. هرچند کارهای متعددی برای ارکستر و سازهای مختلف تصنیف کرد، اما عمده شهرتش بابت قطعاتی است که به پیشنهاد آندرس سگوویا برای گیتار کلاسیک نوشت.
Manuel de Falla (1876-1946) .7 آهنگساز اسپانیایی. از وی به عنوان آهنگساز ملی اسپانیا یاد می¬شود. “شب‌های باغ‌های اسپانیا” برای پیانو و ارکستر و اپرای “کلاه سه گوش” از مشهورترین کارهای دوفایا است. او تنها یک قطعه _به یاد دوستش کلود دبوسی_ برای ساز گیتار نوشت اما تعدادی از آثارش بر روی گیتار تنظیم شده‌است.

 

 

Homepage


منتشر شده در هارمونی‌تاک

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *