آموزش گیتار کلاسیک (۳ ملودی مشهور)

نوشته و اجرای بابک ولی‌پور

در شروع نوازندگی گیتار، می‌توان با دانستن چند نت برخی ملودی‌های آسان را نواخت. هرچند برای آموزش گیتار کلاسیک، نت‌خوانی امری ضروری است، اما می‌توان پیش از آن انگشت‌ها را روی سیم‌ها و دسته گیتار تمرین داد و نت‌خوانی را ابتدا با گفتن نام نت‌ها و نه خواندن آنها از روی کاغذ آغاز کرد. در این مطلب توضیحاتی درباره نت‌های سر دسته گیتار داده شده و در ادامه سه ملودی که احتمالا برای مخاطب آشناست با گیتار نواخته می‌شود.

در این سلسه مطالب آموزشی نوازندگی گیتار بیشتر مخاطبانی را مد نظر دارم که به نوازندگی گیتار کلاسیک و حتی انواع دیگر گیتار نظیر پاپ و فلامنکو علاقه‌مند هستند اما فرصت نکرده‌اند به صورت جدی تمرین کنند یا آموزش ببینند. ابتدا چند نکته درباره وضعیت انگشتهای دست‌های راست و چپ در نوازندگی گیتار به طور خلاصه مرور می‌شود. در ادامه با کمک ویدیوهای آموزشی گیتار کلاسیک از آنچه آموخته‌ایم کمک می‌گیریم و سه ملودی را اجرا می‌کنیم.

نکاتی درباره دست راست:

انگشتهای دست راحت حرکت کنند و هنگام ضربه به سمت کف دست حرکت کنند.

بین مچ دست و صفحه صدای گیتار حتما فاصله باشد. به بیان دیگر مچ را روی گیتار نگذارید.

دست را از زیر آرنج روی لبه گیتار بگذارید، بازو یا مچ محل مناسبی برای تکیه گاه دست نیست. محل تقریبی مناسب ساعد دست است.

نکاتی درباره دست چپ:

کف دست با دسته گیتار فاصله داشته باشد؛ یا دسته گیتار به کف دست برخورد نکند.

انگشت شست پشت دسته باشد.

با نوک انگشت‌ها سیم‌ها را بگیریم.

انگشتها هنگام گرفتن سیم‌ها انحنا داشته باشند و منقبض نباشند.

تمرین روی سه سیم اول گیتار کلاسیک

وقتی سیمی را بدون آنکه فرتی را روی دسته گرفته باشیم به صدا در می‌آوریم به آن اصطلاحا “دست باز” می‌گویند. سیم‌های گیتار را به ترتیب از پایین شماره‌گذاری می‌کنید. سیم اول نت Mi (می)، سیم دوم نت Fa (فا) و سیم سوم نت Sol (سُل) است.

آشنایی با سه سیم اول گیتار

پس از یادگیری نام سه سیم اول و تمرین زدن ضربه مناسب به آنها، نت‌هایی را روی دسته گیتار می‌آموزیم.

روی سیم اول ۲ نت فا و سل را می‌توانیم علاوه بر می ایجاد کنیم. برای فا لازم است فرت اول را بگیریم. نت سل را هم با گرفتن فرت سوم روی سیم اول به صدا در می‌آوریم. انگشتهای دست چپ باید به میزانی به سیم فشار بیاورند تا صدا شفاف باشد.

سیم دوم به صورت دست باز نت Si است، فرت اول سیم ۲ می‌شود نت Do  و فرت سوم نت Re.

روی سیم سوم تنها یک نت اضافه می‌کنیم؛ اسم آن La (لا) است.

آشنایی با فرتهای اول تا سوم سیمهای یک و دو و سه

حالا نتهایی که یاد گرفته‌ایم را به طور متوالی تکرار می‌کنیم و نام آنها را می‌گوییم. به یاد داشته باشید که رسیدن به صدای خوب و حرکت مناسب انگشتهای هر دو دست مهمتر از سرعت است.

مرور نت‌های سیمهای اول و دوم و سوم

اجرای سه ملودی با نت‌های سه سیم اول

در این بخش سه قطعه “جینگل بلز”، “تم سمفونی نهم بتهوون” و “نوایی” را تمرین می‌کنیم. این ملودی‌ها با همان نت‌هایی که در ویدیوهای بالا یاد گرفتیم اجرا می‌شوند. اگر فکر می‌کنید هنوز نیاز به تمرین بیشتر دارید، می‌توانید همچنان روی آن ویدیوها تمرکز کنید.

اجرای جینگل بلز

در این مرحله جینگل بلز را با گفتن نام هر نت اجرا می‌کنم. شما می‌توانید پیش از اجرای دوباره با گیتار نام نت‌ها را تکرار کنید. درست خواندن ملودی به اجرای بهتر شما کمک می‌کند.

اجرای جینگل بلز همراه با نام نت‌ها

تم سمفونی نهم بتهوون، نمونه دیگری از قطعات یا آهنگ‌ایی است که می‌توان با نت‌هایی که یاد گرفته‌ایم اجرا کرد. ابتدا چند بار به آن گوش دهید و بعد با سرعت کم تمرین را آغاز کنید. برای مطالعه درباره این سمفونی اینجا کلیک کنید.

تم سمفونی نهم بتتهوون روی سه سیم اول گیتار

و حالا همین ملودی را با اسم نت‌هایش بشنویم

اجرای تم سمفونی نهم همراه با نام نت ها

اگر تا اینجا تمرینها را خوب انجام داده باشید، احتمالا دیگر مشکلی با نام نتها و پیدا کردنشان روی دسته گیتار ندارید. “نوایی” از ملودی‌های فولک ایرانی است که با سازهای مختلف اجرا می‌شود. برای نواختن آن کافی است با دقت نت‌ها را روی سیم‌هایی که در ویدیو می‌بینید بگیرید و با سرعت کم آن را تمرین کنید.

اجرای نوایی روی سه سیم اول گیتار

طبقف روالی که در دو قطعه قبل داشتیم، اینبار نوایی را بشنوید با نام نت‌ها.

اجرای نوایی همراه با نام نت‌ها

برای مطالعه متن ترانه نوایی اینجا را کلیک کنید.

سخن پایانی

در این مطلب با نت‌های سردسته گیتار روی سه سیم اول آشنا شدیم. هرچند در اینجا اشاره‌ای به شکل این نتها و نحوه نوشتن آنها نشد اما توانستیم با تکرار آنها در ملودی‌های مختلف آنها را یاد بگیریم. توانایی خواندن نت‌ها از روی کاغذ بسیار ارزشمند و مهم است، اما در این مرحله هدف ما اجرای ملودی‌های ساده روی گیتار بود. امیدوارم این تمرین‌ها برای شما مفید باشد و از نوازندگی گیتار کلاسیک لذت ببرید. سوالات خود را با من در میان بگذارید. راه های ارتباط با من اینجا آمده است.

آموزش گیتار کلاسیک (۳ ملودی مشهور) 1
آموزش مقدماتی گیتار کلاسیک

ویدیو دیگر در زمینه آموزش گیتار کلاسیک و تکنیک دست راست:
اینجا را کلیک کنید

مطالب مرتبط